Zjednoczeni w Prawdzie i Braterstwie: XV Konwencja Stanowa Rycerzy Kolumba w Licheniu
Zjednoczeni w prawdzie i braterstwie – te słowa najpełniej oddają ducha XV Konwencji Stanowej Rycerzy Kolumba przeżywanej pod hasłem „Serce Jezusa gorejące ognisko miłości”. Odbyła się ona w dniach 16–17 maja 2025 roku w Licheniu Starym. Rycerze Kolumba, ich rodziny oraz zaproszeni goście duchowni i świeccy przeżywali ten jubileuszowy czas jako Pielgrzymi nadziei, zawierzając swoje życie Maryi, Bolesnej Królowej Polski.
Spotkaliśmy się po raz piętnasty na Konwencji Stanowej Jurysdykcji Polskiej po to, aby wybrać nowe władze naszego zakonu w Polsce. Po raz kolejny gromadzimy się w Licheniu, w tej świątyni, aby pomodlić się do Najświętszej Maryi Panny o światło w podejmowaniu decyzji, pogłębić naszą wiarę i wyjechać stąd silniejsi, by jeszcze lepiej służyć bliźnim. Nadal wiernie realizujemy zasady naszego zakonu, ustanowione przez jego założyciela, błogosławionego księdza Michaela McGivney’a – jedność, braterstwo, miłosierdzie i patriotyzm.
Podczas uroczystej Mszy Świętej rozpoczynającej Konwencję zostały wprowadzone relikwie i obrazy świętych i błogosławionych. Te relikwie przypominają nam, że idziemy śladami tych, którzy są dla nas wzorem – podążamy drogą, którą oni już wskazali. Chcemy dojść do Pana Jezusa dzięki ich zaangażowaniu w życie Kościoła – mówi Włodzimierz Stec, dyrektor stanowy ds. rodzin i obrony życia.
Mszy św. inauguracyjnej przewodniczył abp Wacław Depo, Metropolita Częstochowski i Kapelan Stanowy Rycerzy w Polsce, a koncelebrowali abp Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowski i Krajowy Duszpasterz Rycerzy w Ukrainie, bp Wiesław Alojzy Mering, bp Łukasz Buzun, bp Jan Piotowski oraz kapelani z całej Polski.
W homilii podczas Mszy Świętej Metropolita częstochowski, abp Wacław Depo, przywołał słowa Zmartwychwstałego Chrystusa: „Pokój wam”, podkreślając, że są one nie tylko pozdrowieniem, ale i pierwszym darem Zmartwychwstania. To pokój serca, który rodzi się z przebaczenia, prawdy i zakorzenienia w Ewangelii. Pokój jest dziś potrzebny nie tylko światu, ale także wspólnocie Kościoła, która – jak w czasach św. Pawła – staje wobec pokusy podziałów i braku jedności.
W tym kontekście arcybiskup przypomniał słowa św. Pawła z Pierwszego Listu do Koryntian, w których Apostoł pięciokrotnie w zaledwie kilku wersetach odwołuje się do Jezusa Chrystusa, jako jedynego fundamentu jedności. Św. Paweł, z charakterystyczną dla siebie ironią, pyta: „Czyż Chrystus jest podzielony? Czy Paweł został za was ukrzyżowany?”, by przypomnieć, że chrześcijanie zostali ochrzczeni nie w imię jakiegoś kaznodziei, proroka czy nauczyciela, ale w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
Tegoroczna Konwencja miała wymiar szczególny także ze względu na przypadające 16 maja święto św. Andrzeja Boboli, męczennika i współpatrona Polski. Jego postać – jak przypomniał arcybiskup – staje się znakiem nadziei, źródłem światła i świadkiem wierności Kościołowi aż do męczeństwa.
W jego duchu Rycerze Kolumba modlili się o dar nowego zesłania Ducha Świętego, aby odpowiedzialnie, w jedności i miłości, podejmować sprawy ważne dla Ojczyzny i Kościoła jako powierzone im przez Bożą Opatrzność.
Podczas Konwencji Rycerze dokonali także wyboru swoich władz, czyli Rady Stanowej – zespołu wolontariuszy odpowiedzialnych za inicjowanie oraz koordynowanie ciągłego rozwoju programów, formacji oraz liczby członków Zakonu w Polsce. Szefem czyli Delegatem Stanowym, został wybrany Tomasz Wawrzkowicz z Rzeszowa, który zastąpi w tej funkcji ustępującego po roku Marka Ziętka.
W jego posłudze pomagać mu będą: Sekretarz Krzysztof Zuba z Krakowa, Skarbnik Jacek Pisz z Chwaszczyna, Radca Dariusz Wolniak z Suchedniowa oraz Kustosz Marcin Piętak ze Skarżyska Kościelnego. Skład Rady Stanowej uzupełnia były Delegat Stanowy Marek Ziętek oraz Kapelan Stanowy abp Wacław Depo.
Opracowanie Biuro Prasowe Sanktuarium.
Autor tekstu: Lucyna Jaronek
Autor zdjęć: Emanuel Szymański








































Opublikuj komentarz