Główna BibliotekaKonin, DziedzictwoKulturowe, eKonin, GminaRychwał, InfoWielkopolska, Konin, Kultura2025, KulturaWKoninie, Lilka, MariaPawlikowskaJasnorzewska, MBPKonin, PlanetoidaJasnorzewska, PoezjaPolska, RodzinaKossaków, RokJasnorzewskiej, Sanah, Siąszyce, WystawaKonin, ZofiaUrbanowska 0 Komentarze
W hołdzie „Lilce z rodu Kossaków”. Wystawa w konińskiej bibliotece
Rok 2025 został ustanowiony przez Senat RP Rokiem Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie zaprasza do odwiedzenia wystawy poświęconej jednej z najwybitniejszych polskich poetek XX wieku.
Ekspozycja zatytułowana „Lilka z rodu Kossaków. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska (1891–1945)” prezentowana jest w czytelni biblioteki i dostępna będzie do 27 sierpnia 2025 roku. Obejmuje unikalne materiały biograficzne, rękopisy, fragmenty twórczości poetyckiej, dramatycznej i radiowej, a także przykłady działalności plastycznej artystki – akwarele.
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, nazywana przez bliskich „Lilką”, wywodziła się ze słynnego rodu Kossaków – artystycznej rodziny, w której malarstwo, literatura i sztuka były codziennością. Jej ojciec, Wojciech Kossak, był malarzem batalistą, a siostra Magdalena Samozwaniec znaną pisarką satyryczną. Poetka pozostawiła po sobie ponad 500 wierszy, 20 dramatów scenicznych i 10 słuchowisk radiowych. Jej utwory nie tylko przetrwały próbę czasu, ale są nieustannie wznawiane, interpretowane i tłumaczone na obce języki. W ostatnich latach do jej poezji sięgnęła m.in. popularna wokalistka Sanah.
Pawlikowska-Jasnorzewska związana była z podróżami, miłością i sztuką, a jej życie miało również ślady w naszym regionie – babka poetki, Zofia Kossak z domu Gałczyńska, pochodziła z Siąszyc w gminie Rychwał. Ten lokalny akcent dodatkowo podkreśla znaczenie wystawy dla mieszkańców Konina i okolic.
Warto wspomnieć, że na cześć poetki nazwano jedną z planetoid odkrytą w 1982 roku – 4114 Jasnorzewska. Obecnie trwają starania, by sprowadzić prochy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej z Manchesteru do Polski i pochować je u boku siostry Magdaleny Samozwaniec na warszawskich Powązkach.
Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia biblioteki, na piętrze przy Czytelni. To wyjątkowa okazja, by zanurzyć się w świat poezji i życia „Lilki” – kobiety, która uczyniła z codzienności poetyckie arcydzieło.










Opublikuj komentarz