Uczniowie z powiatu konińskiego pojadą do Sejmu! Będą rozmawiać o edukacji obywatelskiej
To wyjątkowa szansa dla młodych ludzi, by nie tylko poznać działanie państwa „od kuchni”, ale też zabrać głos w sprawach ważnych dla całego społeczeństwa. Trzy szkoły z powiatu konińskiego zostały zakwalifikowane do udziału w XXXI edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży – ogólnopolskiego projektu edukacyjnego, którego celem jest rozwijanie postaw obywatelskich wśród uczniów.
W tym roku Sejm Dzieci i Młodzieży odbywa się pod hasłem „PorozmawiajMY o edukacji obywatelskiej”. To właśnie ten temat będzie przedmiotem debat i analiz prowadzonych najpierw w szkołach, a potem w trakcie obrad w Warszawie.
Z regionu pojadą uczniowie z czterech szkół:
- Szkoła Podstawowa im. K.Makuszyńskiego w Białej Panieńskiej (gm. Rychwał)
- Szkoła Podstawowa Im. Henryka Sienkiewicza w Rzgowie (gm. Rzgów)
- Szkoła Podstawowa w Grzymiszewie (gm. Tuliszków)
- Szkoła Podstawowa w Osieku Wielkim (gm. Osiek Mały)
Te placówki znalazły się wśród 15 wylosowanych z całej Wielkopolski, a łącznie w tegorocznej edycji SDiM uczestniczyć będzie 153 szkół z całej Polski.
Parlament dla młodych
Sejm Dzieci i Młodzieży to inicjatywa realizowana od 1994 roku przez Kancelarię Sejmu we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz organizacjami pozarządowymi. Projekt pozwala uczniom klas 6–8 szkół podstawowych doświadczyć pracy parlamentarzysty. Młodzież przygotowuje się merytorycznie do obrad, bierze udział w komisjach tematycznych, pisze uchwały, a następnie – podczas uroczystej sesji w Warszawie – dyskutuje nad nimi i podejmuje decyzje w demokratycznym głosowaniu.
Dla młodych mieszkańców powiatu konińskiego to nie tylko nagroda za dotychczasowe zaangażowanie, ale także realna lekcja demokracji – z miejscem na własne opinie, refleksje i propozycje zmian.
„PorozmawiajMY o edukacji obywatelskiej”
Tegoroczne hasło Sejmu Dzieci i Młodzieży nie jest przypadkowe. Organizatorzy chcą, by uczniowie przyjrzeli się temu, jak w polskich szkołach uczy się o demokracji, prawach obywatela, konstytucji i zaangażowaniu społecznym. Czy uczniowie czują, że mają wpływ na otaczającą ich rzeczywistość? Jakiej edukacji potrzebują, by w przyszłości być aktywnymi i odpowiedzialnymi obywatelami? Na te pytania będą próbowali odpowiedzieć młodzi posłowie – w tym ci z naszego regionu.
Gratulacje dla uczniów i nauczycieli
Kuratorium Oświaty w Poznaniu złożyło gratulacje wszystkim zakwalifikowanym szkołom, dziękując za zaangażowanie i gotowość do pracy na rzecz edukacji obywatelskiej. Szczególne słowa uznania należą się także nauczycielom-opiekunom, którzy wspierają młodych w przygotowaniach do udziału w projekcie.

Opublikuj komentarz