Doktor Zemelius zaprasza. Dom Zemełki czeka na kulturalnych aktywistów
Zaledwie rok temu, po zakończonej rewitalizacji i nowoczesnej rozbudowie, Dom Zemełki – zabytkowa kamienica z przełomu XVI i XVII wieku – został oddany w ręce mieszkańców. Teraz, dzięki kolejnemu wsparciu finansowemu, miejsce to ma szansę w pełni rozwinąć skrzydła.
27 czerwca Miasto Konin pozyskało ponad 5,6 miliona złotych z Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021–2027 na wyposażenie obiektu. Te środki pozwolą urządzić i wyposażyć wnętrza tak, by służyły wszystkim, którzy chcą działać twórczo, kulturalnie i społecznie.
W Domu Zemełki powstaje Inkubator Aktywności Kulturalnej – przestrzeń otwarta dla stowarzyszeń, fundacji, animatorów kultury, artystów i mieszkańców z pomysłami. Do dyspozycji będą pracownie, w których już odbywają się próby teatralne, zajęcia taneczne, plastyczne, fotograficzne, kursy, wykłady oraz wystawy. Dziedziniec, dostępny od strony ulicy Wiosny Ludów, ma zachęcać do działań plenerowych.
– Dom Zemełki to miejsce dla ludzi z energią i pomysłami, którzy chcą ożywiać kulturalnie Konin – podkreśla Robert Glapa, koordynator działań kulturalno-społecznych w IAK. – Wierzymy, że to przestrzeń, która nie tylko integruje, ale i inspiruje do działania.
Szczególne miejsce w budynku zajmą zabytkowe ceglane piwnice, w których powstaje Multimedialne Podziemne Dziedzictwo – muzeum poświęcone słynnym postaciom związanym z Koninem. Obok Jana Zemełki – lekarza, filozofa i fundatora kamienicy – upamiętnieni zostaną m.in.:
- Mieczysław Bekker – profesor, twórca systemów jezdnych łazika księżycowego,
- Jan A.P. Kaczmarek – kompozytor, laureat Oscara za muzykę do filmu Marzyciel, absolwent konińskiego liceum i twórca festiwalu „Transatlantyk”.
Czy w gronie uhonorowanych znajdą się kolejni koninianie znani w Polsce i na świecie? Organizatorzy nie wykluczają rozszerzenia ekspozycji.
W odrestaurowanym kompleksie o powierzchni 881 m² i kubaturze ponad 3 200 m³ swoją siedzibę znajdzie również Centrum Informacji Turystycznej. Będzie to kolejne miejsce, z którego turyści rozpoczną swoją przygodę z Koninem – miastem pełnym historii i ludzi, którzy tę historię tworzyli.
Dom Zemełki jest dziś jednym z trzech budynków Konińskiego Centrum Kultury. Choć oficjalne otwarcie jeszcze przed nami, już teraz można tam poczuć, że duch dawnego donatora znów unosi się nad miastem. Tym razem z książką w ręku, wygodnie rozsiadłszy się w fotelu, spogląda na tych, którzy kontynuują jego misję – dzielenia się wiedzą, pasją i kulturą.
Jak wygląda ten budynek w środku pokazywaliśmy rok temu w naszych materiałach wideo m.in. poniżej:
Opublikuj komentarz