Wielkopolska Izba Rolnicza interweniuje ws. oceny wniosków ARiMR: rolnicy zostali bez informacji i wsparcia
Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR) skierowała za pośrednictwem Krajowej Rady Izb Rolniczych pismo do Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Wojciecha Legawca, domagając się większej przejrzystości w ocenie wniosków składanych w ramach interwencji I.10.4 „Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu”.
Program ten realizowany jest w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Jak informuje WIR, wielu rolników zgłaszających się do udziału w naborze otrzymało informację, że ich wnioski nie będą rozpatrywane z powodu przekroczenia limitu budżetu przeznaczonego na finansowanie tej interwencji. Zdaniem Izby, taka procedura jest nieczytelna i niesprawiedliwa.
„Rolnik, który składał wniosek, powinien wiedzieć, ile otrzymał punktów oraz na którym miejscu listy rankingowej się znajduje” – podkreślają przedstawiciele samorządu rolniczego. W poprzednich działaniach realizowanych w ramach PROW publikacja list rankingowych była standardem. WIR apeluje, by ARiMR upubliczniła analogiczną listę także w obecnym naborze.
W piśmie skierowanym do Prezesa ARiMR przedstawiciele Izby zaapelowali również o rozważenie przesunięcia środków w ramach Krajowego Planu Strategicznego oraz zwiększenie budżetu na omawianą interwencję. Jak argumentują, inwestycje w nowoczesny sprzęt i technologie są dziś konieczne, by rolnicy mogli sprostać nowym wymaganiom związanym z ochroną środowiska i klimatu.
„Świadczy o tym bardzo duża liczba złożonych wniosków, które przy obecnym budżecie, tylko w niewielkim stopniu będą mogły być sfinansowane” – podkreśla WIR.
W swoim wystąpieniu Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła również uwagę na potrzebę uproszczenia przepisów dotyczących naziemnych zbiorników na deszczówkę. Obecnie ARiMR wymaga od rolników dokumentów takich jak pozwolenie na budowę lub zgłoszenie, nawet jeśli chodzi o zbiorniki niezwiązane trwale z gruntem i o ograniczonej pojemności. Zdaniem WIR to kolejna zbędna bariera biurokratyczna, która zniechęca rolników do inwestowania w proekologiczne rozwiązania.
Izba zapowiedziała, że niezwłocznie po otrzymaniu odpowiedzi na swoje wystąpienie opublikuje ją na swoich kanałach informacyjnych.
Opublikuj komentarz