Spotkania z historią przy kawie i ciastku. Rusza kolejna edycja „Muzealnych spotkań z kulturą”
Muzeum Okręgowe w Koninie zaprasza na kolejną odsłonę popularnego cyklu wykładów „Muzealne spotkanie z kulturą”. To propozycja skierowana do dojrzałej publiczności – pasjonatów historii, sztuki, archeologii i etnografii, którzy cenią sobie swobodną atmosferę i wartościowe rozmowy. Spotkania odbywają się w każdą drugą środę miesiąca w budynku spichlerza, zawsze o godzinie 17:00.
Najbliższe spotkanie zaplanowano na 14 maja (środa). Wykład pt. „Początki miast na pograniczu Kujaw i wschodniej Wielkopolski (do schyłku XVI w.)” wygłosi dr hab. Dariusz Karczewski, prof. Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Historyk specjalizuje się w naukach pomocniczych historii oraz średniowiecznych dziejach politycznych Polski i Europy Środkowej.
Podczas prelekcji słuchacze poznają fascynujące losy miast i miasteczek, które powstawały w rejonie pomiędzy Górną Notecią a Wartą. Wśród omawianych miejscowości znajdą się zarówno ważne ośrodki książęce i królewskie, jak Kruszwica i Konin, jak i te mniejsze, dziś niemal zapomniane, jak Skulsk czy dawna miejskość Nocy. Nie zabraknie również informacji o miastach kościelnych, takich jak Ślesin i Sompolno, oraz prywatnych lokacjach w Licheniu, Kleczewie i Lubstowie.
– To wyjątkowa okazja, by spojrzeć na historię regionu w szerokim, środkowoeuropejskim kontekście – podkreślają organizatorzy i zachęcają do udziału nie tylko regionalistów, ale każdego, kto chce dowiedzieć się więcej o przeszłości miejsca, w którym żyje.
Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny. W przerwie wykładów tradycyjnie nie zabraknie kawy i ciasta – wszystko po to, by połączyć wiedzę z przyjemnością rozmowy.
Kolejne spotkania w ramach cyklu odbędą się:
- 11 czerwca 2025 – „Świat nosorożca włochatego oczami paleontologa”, dr hab. Kamilla Pawłowska, prof. UAM
- 9 lipca 2025 – „Działalność Powiatowego Oddziału Urzędu Repatriacyjnego w Koninie”, prowadzenie: Jakub Ordon
- 13 sierpnia 2025 – „Czernihowskie oblicza Czarnej Madonny”, prowadzenie: Olesia Diadeczko
Osoby odpowiedzialne za organizację spotkań:
Agnieszka Tomaszewska (Dział Naukowo-Oświatowy, tel. 63 242 75 99 wew. 11)
Elżbieta Sztamblewska (Dział Etnograficzny, tel. 63 242 75 99 wew. 32)
Opublikuj komentarz