Odnowiona świątynia sercem wspólnoty. Poświęcenie ołtarza w Grochowach
17 maja 2025 roku, dokładnie 33 lata po konsekracji świątyni, mieszkańcy Grochowów oraz zaproszeni goście zgromadzili się w parafialnym kościele, by wspólnie świętować jego odnowienie i poświęcenie nowego ołtarza. Świątynia wybudowana została w latach 1908-1912, dzięki staraniom parafian oraz ks. proboszcza Wincentego Zgadzajewskiego. Uroczystość miała nie tylko wymiar religijny, ale i symboliczny – świątynia została przywrócona do pełni piękna i funkcji, jaką pełni od ponad wieku: centrum duchowego życia wspólnoty. Uroczystej liturgii, podczas której konsekrowano nowy ołtarz, przewodniczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski.
Świątynia jako znak wiary, historii i tożsamości
– Kościół w Grochowach został bardzo pięknie odnowiony. Widać, że to nie tylko miejsce kultu, ale również przestrzeń historii i tożsamości lokalnej wspólnoty. Trzeba podziwiać tych, którzy kiedyś tę świątynię wznosili – duży kościół, ambitny projekt, a dziś odnawiany z takim samym rozmachem i szacunkiem – mówił biskup Wętkowski.
Hierarcha podkreślił, że kościoły w Polsce – zwłaszcza na terenach wiejskich – to często jedyne materialne świadectwa historii.
– Wielokrotnie świątynie są najstarszymi i najważniejszymi zabytkami. Ich odnowienie to nie tylko sprawa estetyki czy funkcjonalności, ale także troski o dziedzictwo i lokalną tożsamość. Ten wymiar dziękczynienia jest więc bardzo szeroki – to wdzięczność Bogu, wspólnocie i wszystkim, którzy zaangażowali się w to dzieło – dodał.
Wspólnota, która potrafi się zjednoczyć
Nie sposób nie zauważyć, że remont kościoła w Grochowach to przykład wyjątkowej jedności wspólnoty parafialnej.
– To ogromna radość widzieć, jak wspólnota potrafi zjednoczyć się wokół wspólnego celu. Parafianie wykazali się wielką ofiarnością i determinacją – połowę wszystkich środków potrzebnych na remont, a mówimy o kwocie ponad 3 milionów złotych, udało się zebrać właśnie dzięki ich zaangażowaniu – podkreślał burmistrz Stefan Dziamara.
Jak dodał, kościół w Grochowach jest nie tylko ważnym zabytkiem, ale także „perełką” gminy:
– To jeden z tych kościołów, które są bliskie ludziom. Ogromny remont był niezbędny, a ogrom pracy wykonali nie tylko parafianie, ale też ksiądz proboszcz Adam Grabowski i jego poprzednik. To dzieło wiary, determinacji i miłości do tej świątyni.
Kompleksowy remont – efekt wspólnej pracy wielu instytucji
Proboszcz parafii, ks. Adam Grabowski, mówił z wdzięcznością o wspólnym wysiłku, jaki włożono w to dzieło:
– Rozpoczęliśmy remont od instalacji ogrzewania podłogowego i wymiany posadzki na kamienną. Potem przyszły kolejne etapy: malowanie wnętrza, odnowienie trzech zabytkowych ołtarzy, budowa nowego ołtarza głównego z ambonką i miejscem przewodniczenia, wymiana okien, ocieplenie stropu, a także uporządkowanie elementów historycznych, takich jak dawna chrzcielnica, która dziś służy jako kropielnica.
Część środków pochodziła z funduszy zewnętrznych. Jak wyliczył proboszcz, parafia otrzymała wsparcie m.in. z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (WRPO) oraz Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.
Dobrze wykorzystane środki unijne
– Na samą modernizację kościoła przekazano 950 tys. złotych z Unii Europejskiej. To dobrze zainwestowane pieniądze – udało się nie tylko odnowić zabytek, ale też stworzyć miejsce spotkania i duchowej formacji dla lokalnej społeczności – zaznaczył wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.
– Kościół był w złym stanie technicznym i wymagał natychmiastowego remontu. Teraz to miejsce będzie przez lata służyć kolejnym pokoleniom. Każda dobrze wykorzystana złotówka z UE przynosi realny, widoczny efekt – tak jak tutaj – dodał.
Uroczystość z udziałem chóru i licznych gości
Podczas sobotniej mszy świętej nie zabrakło lokalnych władz i przedstawicieli samorządu. W Grochowach obecni byli także m.in.:
- Anna Majda, radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego,
- Roman Drewniacki, przewodniczący Rady Miejskiej w Rychwale,
- Łukasz Dziamara, radny powiatu konińskiego,
- oraz licznie zgromadzeni parafianie i goście z całej gminy.
Liturgię uświetnił swoim występem Chór Soli Deo z Konina, który swoim śpiewem wprowadził wiernych w atmosferę dziękczynienia i wzniosłości.
Zdjęcia w galerii mogą być w kolejności losowej.









































































































































Opublikuj komentarz