Nowy program zdrowotny dla dorosłych. Zastępuje „Profilaktykę 40+” i obejmuje młodszych pacjentów

Nowy program zdrowotny dla dorosłych. Zastępuje „Profilaktykę 40+” i obejmuje młodszych pacjentów

Od maja rusza ogólnopolski program „Moje Zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej”, który zastępuje dotychczasową „Profilaktykę 40+”. Z nowej oferty profilaktycznej skorzystają osoby już od 20. roku życia. Zgłoszenia będą możliwe od przyszłego tygodnia za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP), aplikacji Moje IKP lub bezpośrednio w placówce Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ).

Chcemy, aby Polacy wyrobili sobie zdrowy nawyk regularnych badań – podkreśla minister zdrowia Izabela Leszczyna. – Od lat rodzice troszczą się o zdrowie dzieci i młodzieży, wykonując im okresowe bilanse. Teraz przyszedł czas, by dorośli także zadbali o siebie.

Program ma na celu wczesne wykrywanie problemów zdrowotnych – w tym chorób serca, cukrzycy i nowotworów – oraz szybkie reagowanie na pierwsze niepokojące objawy. Jego dużą zaletą jest indywidualne podejście: zakres badań diagnostycznych będzie zależał od odpowiedzi udzielonych w ankiecie zdrowotnej.

Pacjent wypełni ją przez IKP lub na miejscu w przychodni, a następnie otrzyma skierowanie na odpowiednie badania. Po ich wykonaniu nastąpi spotkanie z lekarzem lub pielęgniarką, podczas którego omówione zostaną wyniki i – co istotne – powstanie Indywidualny Plan Zdrowotny.

Zakres podstawowy obejmuje m.in. morfologię, badanie poziomu glukozy, cholesterolu i TSH. W zależności od potrzeb mogą dojść badania wątrobowe, PSA u mężczyzn, badanie w kierunku HCV czy poziomu lipoproteiny (a).

Program jest dostępny:

  • raz na 5 lat dla osób w wieku 20–49 lat,
  • raz na 3 lata dla osób powyżej 49. roku życia.

Ważny głos lekarza rodzinnego

Profilaktyka zdrowotna od 20. roku życia jest bardzo ważna. Pozwala nie tylko zapobiegać i wcześnie wykrywać choroby przewlekłe, takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy nowotwory, ale też zwiększa skuteczność leczenia i ogranicza jego inwazyjność – mówi lek. Agnieszka Ptaszyńska-Tybura, specjalista medycyny rodzinnej z NZOZ w Wyszynie.

Dodatkowo, regularne badania, zdrowy styl życia, odpowiednia dieta i aktywność fizyczna pozwalają kształtować nawyki, które w dłuższej perspektywie mogą poprawić jakość i długość życia.

Opublikuj komentarz