Ludowo, kolorowo i tradycyjnie. Borowo zaprasza na festiwal!
Śpiewacy, gawędziarze, rękodzielnicy i wyjątkowe dźwięki ze wschodniej Wielkopolski – to tylko część atrakcji, które czekają na uczestników 15. Festiwalu Kultury Ludowej „W stronę tradycji – ocalić od zapomnienia”. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 7 czerwca w malowniczej Zagrodzie Borowo w Gminie Krzymów.
To już piętnasta edycja festiwalu, który z roku na rok przyciąga miłośników kultury ludowej z całego regionu. I nic dziwnego – to jedno z niewielu wydarzeń, które w tak autentyczny sposób pielęgnuje muzyczne, językowe i rzemieślnicze dziedzictwo naszego regionu. Stylizowana na skansen Zagroda Borowo – ze stuletnią chałupą, stodołą i żurawiem – staje się na jeden dzień tętniącym życiem centrum lokalnej tradycji.
Od śpiewu po miody – bogaty program festiwalu
Festiwal rozpocznie się o godzinie 13:00 oficjalną inauguracją, po której na scenie zaprezentują się uczestnicy konkursu: soliści śpiewacy, gawędziarze, instrumentaliści, kapele ludowe i zespoły śpiewacze. Ich występy potrwają do około 16:30, kiedy to rozpocznie się koncert specjalny.
W tym roku gościem festiwalu będzie zespół Tuleje – trio w składzie Gosia Zagajewska (głos), Ksawery Wójciński (kontrabas, głos) i Wojtek Kurek (perkusja). Artyści znani są z unikalnego podejścia do tradycyjnych melodii ze wschodniej Wielkopolski, którym nadają nowoczesne, ale pełne szacunku brzmienie.
Tuż po koncercie – około godziny 17:30 – poznamy laureatów konkursowych zmagań.
Nie tylko muzyka – kiermasz rękodzieła
Równolegle z występami, od godziny 13:00 do 18:00, będzie można odwiedzić kiermasz sztuki ludowej. Wśród stoisk znajdą się m.in. wyroby z wikliny, ceramika, hafty, rękodzieło użytkowe, a także lokalne przysmaki – w tym domowe miody.
Wsparcie i partnerzy
Organizatorem wydarzenia jest Gminny Ośrodek Kultury w Krzymowie. Festiwal został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2025. Partnerem wydarzenia jest Gmina Krzymów.
Wstęp na festiwal jest bezpłatny. Organizatorzy zapraszają całe rodziny – gwarantują niezapomnianą atmosferę, kontakt z naturą i spotkanie z żywą tradycją, której warto dać się porwać choć na jeden dzień.


Opublikuj komentarz