Jednorazowa zmiana miejsca głosowania działa na obie tury wyborów prezydenckich
Ministerstwo Cyfryzacji informuje: Wyborcy, którzy jednorazowo zmienili miejsce głosowania przed I turą wyborów (18 maja), zagłosują w tym samym, zmienionym miejscu również w II turze (1 czerwca). Zmiana adresu zawsze obejmuje całe wybory, w tym przypadku dwie tury. Miejsce głosowania można łatwo zmienić składając nowy wniosek.
– Druga tura wyborów prezydenckich to ważny moment dla Polski. Warto więc upewnić się, gdzie będzie się głosować 1 czerwca. Jeśli na przykład wyborca zmienił jednorazowo miejsce głosowania przed wyborami 18 maja, w drugiej turze zagłosuje w tym samym obwodzie, co w pierwszej. Łatwo sprawdzić to w aplikacji mObywatel i udać się do właściwego lokalu wyborczego – mówi wicepremier i minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski.
Zmiana miejsca głosowania a druga tura wyborów
Osoby, które jednorazowo zmieniły miejsce głosowania przed pierwszą turą wyborów prezydenckich zagłosują w tym samym miejscu także w drugiej turze. Dzieje się tak, ponieważ jednorazowa zmiana miejsca głosowania dotyczy wszystkich etapów głosowania w danych wyborach, niezależnie od ilości tur. Każda osoba pozostanie więc dopisana do listy wyborców zgodnie z adresem podanym w swoim wniosku o jednorazową zmianę miejsca głosowania także w drugiej turze wyborów prezydenckich.
Jeśli wyborca chce zagłosować w innym miejscu, w drugiej turze wyborów, powinien złożyć nowy wniosek o jednorazową zmianę miejsca głosowania i wskazać w nim swój adres pobytu w dniu 1 czerwca. Ma na to czas do 29 maja. Więcej informacji i wskazówek znajduje się na stronie: Zmień jednorazowo miejsce głosowania – Gov.pl – Portal Gov.pl
Zaświadczenie o prawie do głosowania na drugą turę wyborów
Innym wyjściem jest pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania przed drugą turą wyborów. Jeśli wyborca złożył wniosek o wydanie takiego zaświadczenia jeszcze przed pierwszą turą, otrzymał od razu dwa dokumenty: zarówno na pierwszą, jak i drugą turę wyborów prezydenckich. Jeśli tego nie zrobił, ale chce uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania na drugą turę, powinien złożyć wniosek o wydanie takiego dokumentu do 29 maja.
Zaświadczenie otrzymuje się od ręki w urzędzie gminy. Należy je bezpiecznie przechowywać, ponieważ jego utrata uniemożliwia oddanie głosu w wyborach. Z chwilą wydania zaświadczenia wyborca zostaje wykreślony ze spisu wyborców, w którym był ujęty przed sporządzeniem tego dokumentu. W dniu wyborów zostaje natomiast dopisany do spisu wyborców tam, gdzie okaże swoje zaświadczenie o prawie do głosowania. Jeśli je utraci, nie będzie mieć możliwości oddania głosu. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie Uzyskaj zaświadczenie i głosuj tam, gdzie będziesz w dniu wyborów – Gov.pl – Portal Gov.pl
Z mObywatelem jest łatwiej
Aplikacja mObywatel przyda się zarówno przed 1 czerwca, jak i w trakcie głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich.
Dzięki usłudze Wybory można sprawdzić w aplikacji: termin i rodzaj zbliżających się wyborów, swoje miejsce głosowania: numer obwodu i adres lokalu wyborczego oraz swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców (CRW).
W łatwy sposób może też dodać datę wyborów do kalendarza w swoim telefonie. A wprost z aplikacji do e-usługi na stronie gov.pl, która umożliwia jednorazową zmianę miejsca głosowania.
Opublikuj komentarz