Geotermia w Koninie znów poczeka. Realny start dopiero w III kwartale 2025 roku?
Choć budynek nowej ciepłowni geotermalnej na wyspie Pociejewo stoi już od dawna, a pierwsze zapowiedzi mówiły o jej uruchomieniu latem 2023 roku, mieszkańcy Konina wciąż czekają na trzecią nogę miejskiego systemu ciepłowniczego. Z przesłanych przez MPEC i Urząd Regulacji Energetyki odpowiedzi prasowych jasno wynika, że formalna droga do rozpoczęcia produkcji ciepła jeszcze się nie zakończyła – i nie zakończy się prędko.
Co blokuje start?
W odpowiedzi na nasze pytania Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Koninie wskazało, że do rozpoczęcia produkcji ciepła konieczne jest uzyskanie trzech kluczowych dokumentów:
- Koncesji na wydobywanie kopalin ze złóż (czyli wód termalnych) – ten wniosek znajduje się obecnie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego. Jest opiniowany przez Okręgowy Urząd Górniczy w Poznaniu i uzgadniany z Prezydentem Konina.
- Koncesji na wytwarzanie ciepła – procedowana jest przez Urząd Regulacji Energetyki, ale jak przyznaje MPEC, wymaga uprzedniego uzyskania ww. koncesji wydobywczej.
- Zatwierdzenia taryfy dla ciepła – ten krok będzie możliwy dopiero po otrzymaniu koncesji wytwórczej.
Zarówno URE, jak i MPEC potwierdzają, że po uzyskaniu koncesji na wytwarzanie ciepła spółka musi wystąpić do prezesa URE z wnioskiem o zatwierdzenie taryfy, a ten – w myśl przepisów – powinien być rozpatrzony w ciągu 30 dni, a w sprawach bardziej złożonych – do 60 dni. Ten czas może się jednak wydłużyć, jeśli konieczne będzie uzupełnianie dokumentacji.
Uruchomienie? Najwcześniej za kilka miesięcy
Zgodnie z ustawą Prawo energetyczne, po zatwierdzeniu taryfy, spółka może wprowadzić ją do stosowania dopiero w terminie od 14 do 45 dni od jej publikacji. To oznacza, że nawet po zakończeniu postępowań koncesyjnych, realne uruchomienie geotermii w Koninie nastąpi najwcześniej kilka tygodni później.
MPEC wprost przyznaje, że planowany termin uzyskania wszystkich wymaganych dokumentów to III kwartał 2025 roku. To oznacza, że geotermia może nie ruszyć nawet przed kolejną zimą.
Inni nie czekają
Przypomnijmy, że Geotermia Koło sp. z o.o., której projekt realizowany był równolegle, została przyłączona do sieci ciepłowniczej już w I kwartale 2024 roku.
Tymczasem kolejny krok w stronę wykorzystania energii geotermalnej stawia Turek. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej sp. z o.o. ogłosił, dziś na konferencji prasowej, wyniki badań drugiego odwiertu geotermalnego Turek GT-2. Otwór ten, zatłaczający, osiąga wydajność 150 m³/h – trzykrotnie większą niż pierwszy otwór eksploatacyjny. Temperatura wody wynosi 79,4°C, a parametry fizykochemiczne pozwalają myśleć o zastosowaniach nie tylko w ciepłownictwie, ale także w balneologii i rekreacji. Spółka złożyła już wniosek o dofinansowanie trzeciego odwiertu – aktualnie analizowany przez NFOŚiGW.
W Koninie – mimo zakończonej budowy – na rozpoczęcie eksploatacji trzeba będzie jeszcze poczekać. Wszystko wskazuje na to, że formalności, są dziś największym wyzwaniem tej inwestycji.


Opublikuj komentarz