„Czasy okropne dla nas Polaków” – kapsuła czasu z 1905 roku odkryta w Kazimierzu Biskupim
Podczas prac remontowych przy wieży bramnej klasztoru Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim, robotnicy dokonali niezwykłego odkrycia. W metalowej kuli wieńczącej konstrukcję odnaleziono starannie złożony list z 1905 roku – prawdziwą kapsułę czasu sprzed 120 lat.
O odkryciu poinformował wczoraj wójt gminy Kazimierz Biskupi Grzegorz Maciejewski:
– W piątek, podczas wykonywania prac konserwatorskich ⛏ przy demontażu krzyża na wieży bramnej w Klasztorze Misjonarzy Świętej Rodziny ⛪️ w Kazimierzu Biskupim pracownicy odnaleźli 🔎 w kuli pod krzyżem zamknięty list w „kapsule czasu” ⚱️
List napisany został przez Karola Szulca, kowala z Kazimierza, i datowany jest na 9 maja 1905 roku. To unikatowe świadectwo życia Polaków pod zaborem rosyjskim i w czasie wojny rosyjsko-japońskiej.
„Kazimiez, dnia 9 Maja 1905 roku
Szanowni Państwo, zamierzyłem wam opisać teraźniejsze czasy, jakie teraz obecnie są. I tak jesto za panowanie czeszarza ruskiego Mikołaja Drugiego. Czasy sząmto okropne dla nas Polaków kturzy jeńców my pot ruskiem panowaniem po ruskiem batem, szum to właśnie czasy wojene, kture rosia ma wojnę z japonią, wojna tak okropna że jakot poczuntku świata takiej nie było to na tej wojnie jus zginyło ludzi blisko jedem milion i jescze niekoniec jest hociaż wtakich cięskich czasach jednak pan buk natchnął duchem sięntem naszego szanownego ksindza J Małahowskiego ktury się wziuł do wiezy i zdobrowolnych składek została wyszykon.
To jest przerobiona przez cieśle Nowakowskiego Michała, a opisał to Karol Szulc,
Kowal skazmierza.”
Jest to niezwykle cenny dokument – nie tylko historyczny, ale też emocjonalny. Autor przekazuje w nim grozę ówczesnych czasów i wiarę w lepszą przyszłość dzięki wspólnemu wysiłkowi społeczności.
– Jest to wielka niespodzianka dla nas wszystkich. W liście napisanym 120 lat temu przez naszego mieszkańca Pana Karola Szulca zawarte zostały informacje, jak toczyło się życie mieszkańców w naszej miejscowości pod zaborem rosyjskim – opisuje wójt gminy Kazimierz Biskupi Grzegorz Maciejewski. – Co jeszcze ukrywają mury klasztoru? Tego dowiemy się niebawem. W lipcu zaczynamy prace związane z wykonaniem przejścia podziemnego do krypty zlokalizowanej pod ołtarzem. Zachęcam do odwiedzania Kazimierza Biskupiego jak i zapoznania się z naszą piękną ponad 1000 – letnią historią.
Kazimierz Biskupi po raz kolejny udowadnia, że jego historia wciąż potrafi zaskoczyć i poruszyć.




