Błękitny festiwal w Koninie. Trwają przygotowania do jubileuszowego 45. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca
Już po raz 45. Konin stanie się na kilka czerwcowych dni stolicą dziecięcej muzyki i tańca. 5 czerwca oficjalnie rozpocznie się Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca – największe tego typu wydarzenie w Polsce i jedno z największych w Europie. W piątek 16 maja odbyła się konferencja prasowa, podczas której organizatorzy zdradzili szczegóły tegorocznej edycji.
W Festiwalu weźmie udział 2578 uczestników z Polski i siedmiu innych krajów: Ukrainy, Słowacji, Czech, Niemiec, Litwy i Mołdawii. Rywalizować będą w 144 prezentacjach tanecznych i 111 wokalnych, które oceni 12-osobowe jury złożone z uznanych ekspertów. Przesłuchania odbędą się w Konińskim Centrum Kultury i Domu Kultury Oskard.
– Każdy w tym mieście spotkał się z tańcem i piosenką. To element naszej kulturalnej tożsamości – mówił zastępca prezydenta Konina Witold Nowak, podkreślając międzynarodowy charakter wydarzenia i jego rolę promocyjną dla miasta.
Nowa scena i zmieniony korowód
Jedną z nowości będzie zmiana lokalizacji gali finałowej, która odbędzie się 7 czerwca na placu przy Akademii Nauk Stosowanych w Koninie na Morzesławiu. W związku z tym korowód uczestników przejdzie inną niż dotychczas trasą – z Amfiteatru, przez główne ulice Nowego Konina, aż do nowej sceny. Uroczystą galę poprowadzi znany prezenter telewizyjny Mateusz Szymkowiak.
Scena ustawiona zostanie w otoczeniu zieleni, a początek gali, planowany na godz. 18:00, rozpocznie się w blasku zachodzącego słońca. – To miejsce daje wspaniałe tło dla naszych artystów – zapewniała Lucyna Lenard-Woźniak, dyrektor Konińskiego Centrum Kultury, która w tym roku po raz pierwszy koordynuje festiwal w nowej strukturze instytucjonalnej.
Nie tylko konkurs, ale i integracja
W programie nie zabraknie również atrakcji pozakonkursowych. W piątkowy wieczór, 6 czerwca, uczestnicy i instruktorzy wystąpią w koncercie „Don’t Stop The Music”, opartym na twórczości Rihanny. – Gwiazdą tego wieczoru będą oni sami – mówił Dariusz Intrys, koordynator festiwalu.
Dzieci, które nie zakwalifikują się do gali, będą mogły wziąć udział w ognisku integracyjnym na plaży w Ślesinie. – To forma otarcia łez, chcemy, aby każde dziecko wyjechało z Konina uśmiechnięte – tłumaczyła dyrektor Lenard-Woźniak. Na uczestników czekać będą animacje, konkursy, taniec i wspólne śpiewanie finałowej piosenki.
Festiwal z przesłaniem
Tegorocznej edycji towarzyszyć będzie kolor błękitny – symbol UNICEF-u, pokoju i bezpieczeństwa. – Chcemy, by dzieci wyjeżdżały z Konina nie tylko bardziej utalentowane, ale i mądrzejsze, z poczuciem sprawczości – podkreślała dyrektorka, zapowiadając, że w przyszłości festiwal może zyskać jeszcze bardziej edukacyjny wymiar.
Dwa miliony na kulturę
Całkowity budżet festiwalu to około 2 miliony złotych. Z tej kwoty 900 tysięcy pochodzi z budżetu miasta, podobna suma z opłat akredytacyjnych uczestników, a reszta to środki od sponsorów i z biletów.
Transmisja z wydarzenia będzie dostępna na stronie internetowej Konińskiego Centrum Kultury.














Opublikuj komentarz