„Biblioteka bez ścian” – poezja, gawędy i ławki z duszą
Choć miało być wiosennie i piknikowo – na trawie, w cieniu drzew, przy Ławeczce Poetów – pogoda pokrzyżowała plany. Inauguracyjne spotkanie w ramach projektu „Biblioteka bez ścian” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie, które odbyło się w czwartek, 15 maja, przeniosło się z pleneru do wnętrz biblioteki. Mimo to nie zabrakło klimatu dawnych opowieści, poezji i literackich odniesień.
Pierwotnie spotkanie miało odbyć się przy Ławeczce Poetów – wyjątkowym pomniku pamięci lokalnych twórców: Lecha Stefaniaka, Janusza Gulczyńskiego i Bogusława Janiszewskiego, którzy w latach 80. i 90. upodobali sobie to miejsce do towarzyskich i literackich spotkań. Tematem wydarzenia były wiersze – być może także inspirowane dawnymi ławeczkowymi rozmowami.
Uczestnicy przenieśli się także myślami na inne ławki – te prowizoryczne, wiejskie, stojące niegdyś pod każdym płotem. To tam toczyło się życie społeczne i kulturalne. Gdzieś w takiej scenerii opowiadał swe legendy Rocho – ludowy gawędziarz z „Chłopów”, który jak nikt inny potrafił przenieść słuchaczy w świat cudów, skrzeń i świętych.
Inspiracją była również debiutancka książka Władysława Reymonta – „Pielgrzymka do Jasnej Góry” z 1894 roku. To zapomniane dziś literackie świadectwo ludowej obyczajowości, gwarowych opowieści i pieśni, które później złożyły się na epopeję wiejską – dzieło, za które autor otrzymał literacką Nagrodę Nobla.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu „(OD)NOWA Reymont”, realizowanego przez MBP im. Zofii Urbanowskiej w Koninie, w programie „Reymont. Interwencje” Narodowego Centrum Kultury. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.





