Zemelius znów przemówi. Towarzystwo Przyjaciół Konina zaprasza na sesję naukową
Z okazji 450. rocznicy obrony doktoratu przez Jana Zemełkę – wybitnego mieszczanina z Konina, lekarza i filozofa epoki renesansu – Towarzystwo Przyjaciół Konina organizuje sesję naukową poświęconą jego życiu i działalności. Wydarzenie odbędzie się 15 maja o godz. 17.00 w sali wykładowej Inkubatora Aktywności Kulturalnej Dom Zemełki.
Jan Zemełka obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Padewskim 15 maja 1575 roku. Rozprawa liczyła 19 stron i nosiła tytuł „D.O.M.F. (Deo Optimo Maximo Facit) Problemata haec ec praecispius medicae facultatis doqmatibus decerpta”, co w tłumaczeniu z łaciny oznacza „problemy nurtujące ówczesnych lekarzy”. Sygnowana była słowami: „a Joanne Zemelio Conino Polono publice disputanda proponuntur Patavii”. Wydał ją słynny padewski drukarz Laurentius Pasquatus.
Kopię unikatowego egzemplarza dzieła odkrył we francuskiej bibliotece dr Janusz Sobczyński – lekarz, bibliofil i regionalista z Konina, który poświęcił Zemełce wiele lat pracy badawczej. Owocem jego dociekań była monografia „Jan Zemełka (Zemelius) z Konina” z 2006 roku, przygotowana we współpracy z prof. Jerzym Łojko. Dzięki jego staraniom udało się potwierdzić, że oryginał doktoratu Zemełki znajduje się w archiwach Uniwersytetu Medycznego w Paryżu. Niestety, plan reprintu przerwała śmierć Sobczyńskiego w 2018 roku.
Zbliżająca się rocznica to okazja do przypomnienia tej niezwykłej postaci. W programie sesji naukowej znajdą się prelekcje:
- Jakub Łojko – Z badań nad rodziną Zemełków z Konina
- Michał Robert Czerniak – Ogród NMP. Program ikonograficzny kaplicy Zemeliańskiej
- Jerzy Łojko – Działalność zawodowa Jana Zemełki
- Tomasz Płóciennik – Inskrypcje związane z kaplicą Jana Zemełki w Koninie
- Michał Gruszczyński – Pamięć o fundatorze Janie Zemełce na Uniwersytecie Krakowskim
Wśród gości specjalnych znajdą się m.in. ks. dr Tomasz Michalski i ks. dr Henryk Witczak.
W dniu sesji ukaże się również e-book „Jan Zemełka z Konina i mieszczanin Kalisza (1539–1607). Fundacje stypendialne. Obrót kapitałowy” autorstwa Jerzego i Jakuba Łojków – najnowsza publikacja poświęcona postaci Zemeliusa.
Jan Zemełka urodził się w 1539 roku, zmarł w 1607 roku. Został pochowany w kaplicy kościoła św. Bartłomieja Apostoła (fary), którą sam ufundował w 1595 roku. Nazywana jest dziś kaplicą Zemeliańską. Dzięki inicjatywie Towarzystwa Przyjaciół Konina jego dorobek znów zyskuje należne miejsce w świadomości mieszkańców miasta i regionu.
Opublikuj komentarz