Z Konina prosto na Księżyc
W Rok Mieczysława G. Bekkera w Koninie wpiszą się wykład i prezentacja multimedialna dr inż. Andrzeja Selenty. Jest on emerytowanym pracownikiem Politechniki Warszawskiej, który po śmierci Profesora przyjechał do jego domu w Santa Barbara, gdzie w obecności żony i córek twórcy pojazdu księżycowego, segregował jego archiwum. Obecnie jest właścicielem największej liczby pamiątek po Bekkerze w Polsce, znawcą i popularyzatorem historii jego życia oraz naukowych dokonań.
Spotkanie odbędzie się w sobotę, 17 maja o godz. 18.00 w Inkubatorze Aktywności Kulturalnej przy Wiosny Ludów (nowoczesny kompleks, przylegający do zrewitalizowanego Domu Zemełki). Wykład potrwa około godziny, będzie można też zadawać pytania. Pokazany zostanie również fragment dokumentu filmowego pt. Republika Gosławicka, poświęcony Profesorowi (real. Jan Bobrowski, Sebastian Wałęsa, opieka art. Andrzej Moś, AKF MUZA, 2017).
Dr inż. Andrzej Selenta jest autorem biografii zatytułowanej Gdy spełniają się marzenia. Droga Mieczysława G. Bekkera ze Strzyżowa na Księżyc, w której pojawia się obszerny wątek koniński, liczne fotografie i rysunki Profesora, wyrażające jego nostalgię za krajem lat dziecinnych. Za Jeziorem Pątnowskim i Gosławicami, Koninem, gdzie się wychował i napisał maturę, skąd wyruszył w daleki świat.
Niedługo przed wykładem będzie można kupić książkę dr. inż. Andrzeja Selenty w księgarni MAWI przy ul. Wiosny Ludów w rynku. Tytuł będzie również dostępny w dniu wykładu, w sobotę, 17 maja – właściciel otworzy księgarnie specjalnie dla gości spotkania w Domu Zemełki. Będzie to niepowtarzalna okazja, by zdobyć autograf autora, którego śmiało można nazwać bekkerologiem.
Wydarzenie, objęte patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej, organizuje Konińskie Centrum Kultury. Wstęp dla słuchaczy jest bezpłatny.
25 maja tego roku przypada 120 rocznica urodzin prof. dr. hab. inż. Mieczysława G. Bekkera. Z tej okazji Senat Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę mającą na celu uczczenie dokonań naukowych Profesora.
Opracowanie: Konińskie Centrum Kultury

Opublikuj komentarz