Papież Franciszek nie żyje. Watykan potwierdził śmierć Ojca Świętego

Papież Franciszek nie żyje. Watykan potwierdził śmierć Ojca Świętego

W poniedziałek, 21 kwietnia 2025 roku o godzinie 7:35 rano, w Watykanie zmarł papież Franciszek – poinformował kardynał Kevin Farrell, kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego. Informację potwierdziła oficjalnie agencja Reuters.

Ojciec Święty miał 88 lat. Od dłuższego czasu zmagał się z problemami zdrowotnymi, w tym z przewlekłą chorobą płuc. W lutym 2025 roku przeszedł ciężkie zapalenie płuc, co doprowadziło do najdłuższej hospitalizacji w czasie jego pontyfikatu. Mimo trudności, w Niedzielę Wielkanocną pojawił się jeszcze publicznie, błogosławiąc wiernych z Placu Świętego Piotra.

Papież-reformator

Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires. Papieżem został 13 marca 2013 roku – jako pierwszy w historii z Ameryki Łacińskiej oraz pierwszy jezuita na tym stanowisku. Wybrał imię Franciszek, inspirując się św. Franciszkiem z Asyżu – symbolem prostoty i pokory.

Jego pontyfikat od początku nacechowany był dążeniem do reform i większej otwartości Kościoła. Papież zrezygnował z tradycyjnych apartamentów na Watykanie, wybierając skromne mieszkanie w Domus Sanctae Marthae. Znany był z zaangażowania społecznego – bronił ubogich, apelował o ochronę środowiska i nawoływał do pokoju na świecie. Walczył również z nadużyciami w Kościele i promował dialog międzyreligijny.

Dziedzictwo i przyszłość Kościoła

Papież Franciszek mianował około 80 procent obecnych kardynałów mających prawo głosu w konklawe. W związku z tym jego wpływ na wybór następcy będzie istotny. Po jego śmierci rozpocznie się dziewięciodniowy okres żałoby znany jako novendiales, a ciało papieża zostanie wystawione w Bazylice Świętego Piotra. Pogrzeb ma się odbyć w ciągu kilku dni.

Zgodnie z jego wolą, Franciszek zostanie pochowany w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie – miejscu, które wielokrotnie odwiedzał na modlitwie.

Konklawe

W ciągu najbliższych tygodni zostanie zwołane konklawe, podczas którego kardynałowie z całego świata wybiorą nowego papieża. Do tego czasu Kościołem zarządzać będzie Kolegium Kardynałów pod przewodnictwem kamerlinga.

Opublikuj komentarz