Konin uczcił 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej
9 kwietnia 2025 roku odbyły się miejskie obchody 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Uroczystości miały miejsce na Skwerze Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przy Zespole Szkół Górniczo-Energetycznych im. Stanisława Staszica w Koninie, gdzie tradycyjnie mieszkańcy miasta oddali hołd ofiarom tej tragicznej zbrodni.
Skwer, który jest miejscem pamięci o Mieczysławie Kwileckim, Janie Trockiemu, Adolfowi Laube oraz innych ofiarach Zbrodni Katyńskiej, stanowi przestrzeń, w której koninianie mogą z szacunkiem oddać hołd bohaterom związanym z miastem. Na tablicy upamiętniającej tę tragedię widnieje nazwa programu edukacyjnego „Katyń… ocalić od zapomnienia”, przypominającego o tragicznych wydarzeniach, które na zawsze zmieniły bieg historii Polski.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele rodzin katyńskich, uczniowie, samorządowcy, służby mundurowe, „Obywatele Konina” oraz mieszkańcy Konina. Wśród gości był Michał Kwilecki, wnuk zamordowanego w Charkowie oficera Mieczysława Kwileckiego, ostatniego właściciela majątku Gosławice.
Po modlitwie i przemówieniach delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy pamiątkowym głazie. Prezydent Konina Piotr Korytkowski, przesłał list, w którym wyraził wdzięczność organizatorom i uczestnikom za coroczne wspólne upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej.
85 lat temu, wiosną 1940 roku, funkcjonariusze NKWD zamordowali blisko 22 tysiące polskich obywateli, w tym oficerów, policjantów i intelektualistów. Dzień 13 kwietnia, kiedy to Niemcy ujawnili światu odkrycie zbiorowych grobów w Katyniu, obchodzony jest w Polsce jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Uroczystość zabezpieczał patrol Straży Miejskiej w Koninie.
































































Opublikuj komentarz