Kolejne zdarzenia z udziałem tlenku węgla na terenie powiatu konińskiego
Tym razem 16 kwietnia 2025 r. o godz. 5.38 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Koninie wpłynęło zgłoszenie o podejrzeniu tlenku węgla w budynku mieszkalnym jednorodzinnym przy ul. Międzylesie w Koninie.
Na miejscu obecny był Zespół Ratownictwa Medycznego, który udzielał pomocy poszkodowanej kobicie. Pozostali domownicy znajdowali na zewnątrz budynku i nie wymagali udzielenia pomocy.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sprawdzeniu pomieszczeń budynku przy użyciu mierników, które potwierdziły obecność tlenku węgla w jednym z pomieszczeń, w którym przebywała poszkodowana kobieta. Dalsze działania polegały na przewietrzeniu całego domu.
Poszkodowana kobieta została przetransportowana do szpitala przez Zespół Ratownictwa Medycznego.
Po raz kolejny apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i czujności.
Tlenek węgla (CZAD) powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m. in. drewna, oleju, gazu, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnego do zupełnego spalania.
Przypominamy, że CZAD to silnie trujący, bezbarwny, bezwonny i niedrażniący gaz, który określany jest CICHYM ZABÓJCĄ, ponieważ go NIE SŁYCHAĆ, NIE WIDAĆ I NIE CZUĆ.
Głównym źródłem zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może
wynikać z:
- nieszczelności,
- braku konserwacji, w tym czyszczenia,
- wad konstrukcyjnych,
- niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.
Przypominamy po raz kolejny, że obowiązujące przepisy nakazują nam co najmniej raz w roku przeprowadzić okresową kontrolę polegającą na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Ponadto w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
- raz na 3 miesiące (w domach opalanych paliwem stałym np. węgiel, drewno),
- raz na 6 miesięcy (w domach opalanych paliwem płynnym i gazowym),
- raz na rok (usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych).
Czujki tlenku węgla wymagane będą we wszystkich pomieszczeniach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego w naszych domach i mieszkaniach od 1 stycznia 2030 r. Natomiast strażacy rekomendują jak najszybsze wyposażenie swoich domów w czujki tlenku węgla i czujki dymu. Już za kilkadziesiąt złotych możemy zapobiec tragedii.
Opracowanie: st. kpt. Sebastian Andrzejewski
Grafika: KG PSP
Opublikuj komentarz