Co z folią rolniczą i azbestem? Rolnicy czekają na wsparcie, ministerstwo odpowiada
Rolnicy z całej Polski wciąż zadają pytanie: co dalej z programami usuwania folii rolniczych i azbestu? 7 kwietnia portal e-Konin.pl zwrócił się w tej sprawie do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odpowiedź przyszła 16 kwietnia.
Zgodnie z przekazaną informacją, minister rolnictwa Czesław Siekierski już 23 grudnia 2024 roku wystąpił do minister klimatu Pauliny Hennig-Kloski z prośbą o kontynuację programu usuwania folii rolniczych i innych odpadów z gospodarstw, a także o rozszerzenie programu usuwania azbestu o wsparcie dla rolników wymieniających dachy z eternitu – zarówno na budynkach mieszkalnych, jak i gospodarskich na wsi.
Odpowiedź z Ministerstwa Klimatu i Środowiska nie była jednoznaczna. Uruchomienie kolejnych naborów będzie możliwe dopiero wtedy, gdy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) będzie dysponował odpowiednimi środkami finansowymi.
Ministerstwo rolnictwa podkreśliło, że w opiniowaniu zmian legislacyjnych do ustawy o lasach oraz Prawa ochrony środowiska wskazano, że część środków z Lasów Państwowych powinna zostać przeznaczona na właśnie te dwa programy środowiskowe, z myślą o rolnikach. Teraz resort rolnictwa czeka na odpowiedź ministerstwa klimatu w tej sprawie.
Co ważne – nie są prowadzone prace nad uruchomieniem nowego ekoschematu „Gospodarstwo rolne bez odpadów”. Obecnie ministerstwo koncentruje się na wykorzystaniu dostępnych już mechanizmów wsparcia.
👉 Co w takim razie mają zrobić rolnicy z folią i innymi odpadami?
Do czasu ewentualnego wznowienia programów, odpady – takie jak folie, sznurki czy opony – należy przekazywać uprawnionym firmom zajmującym się ich zagospodarowaniem. Informacje o takich punktach powinny znajdować się na stronie internetowej gminy lub być dostępne w inny, zwyczajowo przyjęty sposób – informuje nas Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Gminy mogą również zorganizować odpłatne przyjmowanie tych odpadów w PSZOK-ach (punktach selektywnego zbierania odpadów komunalnych), ale wymaga to wcześniejszej uchwały rady gminy.
Więcej informacji na temat aktualnej sytuacji i wskazówek dla rolników znajdziesz w naszym wcześniejszym artykule: Co dalej z programem usuwania folii rolniczych? Sprawdziliśmy u źródła

Opublikuj komentarz