Biblioteka z prawdziwego zdarzenia. W Krzymowie otwarto nową siedzibę Gminnej Biblioteki Publicznej

Biblioteka z prawdziwego zdarzenia. W Krzymowie otwarto nową siedzibę Gminnej Biblioteki Publicznej

W 70. rocznicę pierwszego wpisu do bibliotecznej księgi inwentarzowej na terenie gminy Krzymów, oficjalnie otwarto nową siedzibę Gminnej Biblioteki Publicznej. Uroczystość odbyła się 9 kwietnia i zgromadziła wielu gości – samorządowców, bibliotekarzy oraz mieszkańców.

Nowoczesną, wielofunkcyjną przestrzeń oddano do użytku w budynku dawnego posterunku policji, który przeszedł gruntowną przebudowę. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: wójt Danuta Mazur, sekretarz powiatu konińskiego Mirosław Kruszyński, wiceprzewodniczący Rady Gminy Krzymów Jan Krajewski oraz dyrektor GBP Agata Kordylewska. Poświęcenia nowej placówki dokonał proboszcz parafii w Krzymowie, ks. Wojciech Kaźmierczak.

Agata Kordylewska przypomniała historię działalności bibliotecznej w gminie:

Historia bibliotekarstwa na terenie gminy Krzymów sięga 1955 roku. Jako pierwszą pozycję, do księgi inwentarzowej wpisano książkę Sylwestra Banasia „Przebudzenie”, wydaną w roku 1954 przez Wydawnictwo „Czytelnik”. Pierwsza, wówczas Gromadzka Biblioteka Publiczna mieściła się w Paprotni w domach prywatnych. Dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia została przeniesiona do Krzymowa. Początkowo znajdowała się w nieistniejącym już budynku naprzeciwko naszej siedziby, a w latach osiemdziesiątych znalazła swoje miejsce w starym budynku urzędu gminy. Od 2000 roku biblioteka mieściła się w budynku szkoły podstawowej – mówiła Agata Kordylewska.

Wśród uczestników wydarzenia była m.in. Maria Klimas, która pracowała w bibliotece od 1959 roku przez dwie dekady i dziś jest skarbnicą wiedzy o historii książnicy.

Dyrektor biblioteki dziękowała wójt Danucie Mazur za zaangażowanie i wsparcie:

Mówi się, że sukces ma wielu ojców. Ale nasz sukces, ten piękny budynek, ma swoją matkę. Bo to pani wójt zobaczyła w tym opuszczonym, zaniedbanym budynku miejsce dla biblioteki. I to ona, krok po kroku, realizowała ten plan – podkreśliła Agata Kordylewska.

Nowa siedziba biblioteki ma służyć wszystkim mieszkańcom – od dzieci po seniorów. Dzięki windzie jest dostępna również dla osób z niepełnosprawnościami. Wypożyczalnia dla dorosłych została wyposażona w kącik czytelniczy, a dla najmłodszych wydzielono strefę relaksu i zabawy.

Przed nami jest jeszcze dużo pracy, ale warunki, jakie zostały nam stworzone, bez wątpienia pozwolą nam rozwinąć skrzydła – zaznaczyła dyrektor.

Wójt Danuta Mazur podziękowała radnym poprzedniej kadencji, pracownikom urzędu, wykonawcy i inspektorowi nadzoru za zaangażowanie w projekt. W swoim przemówieniu mówiła o roli książki i znaczeniu biblioteki:

Wiemy, że dzisiejszy świat jest bardzo chaotyczny, bardzo głośny, wszyscy chcą mówić i wszyscy chcą mieć rację. Dzieci i dorośli, którzy korzystamy z internetu, widzimy jak szybko przemieszczają się te obrazy. Książka sprawia, że na jednej stronie zatrzymujemy się dłużej i możemy ocenić szybciej, co jest dla nas wartościowe. Dlatego ja, wspólnie z moimi współpracownikami i z panią dyrektor doszliśmy do wniosku, że faktycznie ta biblioteka w gminie Krzymów tuła się po różnych obiektach, to może warto, żeby była jedna i z prawdziwego zdarzenia. Na to postawiliśmy – mówiła wójt.

Zaznaczyła również, że nowy obiekt ma być przestrzenią nie tylko dla czytelników, ale także dla twórców kultury. Gmina złożyła już wniosek o dofinansowanie Klubu Rodzinnego, który miałby funkcjonować w nowej bibliotece.

Część artystyczną wydarzenia przygotowały dzieci z przedszkola przy szkole podstawowej w Krzymowie oraz uczennice z Paprotni. Uczestnicy mogli też obejrzeć film dokumentujący przebudowę budynku.

Koszt inwestycji wyniósł 4 000 000 zł, z czego 400 000 zł to wkład własny gminy.

Opracowanie na podstawie wpisu gminy.

Opublikuj komentarz