Sołtysi z powiatu konińskiego wyróżnieni odznakami honorowymi
W Starym Mieście odbyła się uroczystość wręczenia odznak honorowych „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”. Wyróżnienie to otrzymało 24 sołtysów z powiatu konińskiego. Wyróżnienia wręczył Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski wspólnie z wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Henrykiem Drzewieckim oraz radną sejmiku Anną Majdą. Wśród obecnym byli także włodarze gmin, którzy zgłaszali kandydatury.
Rola sołtysów w lokalnych społecznościach
Tuż po uroczystości Wicemarszałek Krzysztof Grabowski podkreślał dla mediów rolę sołtysów w rozwoju wsi i angażowaniu mieszkańców:
„Nie możemy sobie wyobrazić pewnie Wielkopolski, ale też żadnego sołectwa bez sołtysów, którzy są liderami lokalnymi. […] Często to oni jako liderzy mobilizują mieszkańców, tworzą grupy odnowy miejscowości i chcą też zmieniać oblicze swoich miejscowości, pozyskując środki na ten cel w ramach różnych konkursów.”
Zaznaczył także, że wielu wyróżnionych pełni swoją funkcję od wielu lat, a nawet dziesięcioleci:
„Często te osoby, które są wybierane […] pełnią swoją funkcję od wielu lat. Od kilkudziesięciu lat nawet, bo mamy w Wielkopolsce również Panią Sołtys, która pełni tą funkcję już od 55 lat.”
Wsparcie dla wielkopolskich sołectw
Marszałek omówił również formy wsparcia dla wielkopolskich wsi i ich mieszkańców:
„Mamy program Wielkopolska Odnowa Wsi. W ramach tego programu cztery konkursy dotacyjne. Ten najpopularniejszy to „Pięknieje Wielkopolska Wieś”. To wsparcie jest do 70 tysięcy złotych i do 70% na zadania inwestycyjne. On cieszy się największą popularnością, bo najwięcej można w ramach tego konkursu zrealizować.„
Podkreślił także istotną rolę Funduszu Sołeckiego w rozwoju lokalnych inicjatyw:
„Sam jestem członkiem Rady Sołeckiej, w związku z tym wiem, że możemy cokolwiek zrealizować wtedy, kiedy mamy na coś wpływ. Czasami to nie idzie w parze z przemyśleniami wójtów czy burmistrzów, żeby oni z kolei przekazywali środki do decydowania właśnie sołtysom i Radom Sołeckim, bo wolą sami o tym decydować, ale uważam, że to społeczności lokalne powinny mieć na to wpływ. Stąd też akcja z mojej strony poparcia Funduszu Sołeckiego.Nie w każdej gminie ten Fundusz Sołecki funkcjonuje na właściwym poziomie, natomiast jestem przekonany, że to po prostu integruje mieszkańców, pozwala im decydować o drobnych przedsięwzięciach, ale jednak oni decydują o tym, co chcą zrobić w swojej miejscowości.”
Pełna lista wyróżnionych sołtysów
Gmina Grodziec:
- Piotr Baranowski (Stare Grądy)
- Marianna Markiewicz (Biała)
- Stanisław Nowicki (Łagiewniki)
- Jerzy Popławski
Gmina Kazimierz Biskupi:
- Sławomir Staszak (Tokarki)
- Jadwiga Kwaśniewska (Władimirów)
- Urszula Walczak (Wola Łaszczowa)
- Stefan Kropidłowski (Wieruszew)
Gmina Kleczew:
- Piotr Domagalski (Adamowo)
- Irena Arend (Janowo)
- Stanisław Macyszyn (Sławoszewo)
Gmina Krzymów:
- Marcin Błaszczyk (Stare Paprockie Holendry)
- Agnieszka Augustyniak (Rożek)
Gmina Stare Miasto:
- Konstanty Budner (Krągola Pierwsza)
- Stanisław Borowski (Bicz)
- Andrzej Osuchowski (Barczygłów)
Gmina Ślesin:
- Sławomir Królak (Biskupie)
- Henryk Cegielski (Goranin)
- Zdzisław Łukaszewski (Szyszyn)
Gmina Wierzbinek:
- Mirosław Andryszewski (Racięcin)
- Jan Matuszewski (Boguszyce)
- Andrzej Krzymiński (Synogać)
- Kazimierz Stanny (Tomisławice)
- Kazimierz Woźniak (Wierzbinek)
Uroczystość była okazją do podziękowania za wieloletnią służbę na rzecz lokalnych społeczności oraz do podkreślenia roli sołtysów w rozwoju wielkopolskich wsi.
GALERIA ZDJĘĆ POD MATERIAŁEM WIDEO








































