Most, który łączy brzegi. Nowa przeprawa pieszo-rowerowa w Koninie otwarta

Most, który łączy brzegi. Nowa przeprawa pieszo-rowerowa w Koninie otwarta

W pierwszy dzień astronomicznej wiosny, 20 marca 2025 roku, Konin oficjalnie zyskał nową infrastrukturę pieszo-rowerową. Most nad Kanałem Ulgi, łączący Starówkę z nową częścią miasta, został oddany do użytku mieszkańców. Ta imponująca inwestycja nie tylko poprawi komunikację, ale również wpisuje się w szeroko zakrojony plan stworzenia „Ekologicznego salonu miasta” na wyspie Pociejewo.

Mosty łączą. My też łączymy brzegi rzeki, historyczną część Konina z nową. Jestem pewien, że ta inwestycja będzie się cieszyła dużym zainteresowaniem mieszkańców chcących w spokoju, z dala od samochodowego zgiełku, pospacerować, odpocząć – mówił prezydent Piotr Korytkowski.  – Z tą inwestycją wiążemy też inne plany. Traktujemy ją jako kolejny krok do rozwoju wyspy Pociejewo. […] Chcemy, by to malownicze miejsce stało się Ekologicznym Salonem Miasta z zapleczem, z którego będziemy dumni  – powiedział Piotr Korytkowski.

Most o nowoczesnej konstrukcji

Nowa przeprawa ma 294 metry długości i 4,90 metra szerokości. Składa się z siedemnastu przęseł i posiada dwa tarasy widokowe, wyposażone w ławki i roślinność. W ramach inwestycji powstała także ścieżka pieszo-rowerowa z elementami małej architektury. Iluminacja mostu, która została uruchomiona podczas oficjalnego otwarcia, nadaje mu dodatkowego uroku.

Inwestycja w przyszłość

Koszt budowy mostu wyniósł ponad 29 milionów złotych, z czego zaledwie 1,9 miliona pochodziło z budżetu miasta. Reszta środków została pozyskana z pięciu źródeł: Funduszy Norweskich, Unii Europejskiej, budżetu państwa, Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz Polskiego Ładu. Jak podkreśliła Anna Żabińska-Pioterek ze Związku Miast Polskich, pozyskanie funduszy z pięciu niezależnych źródeł to ogromny sukces miasta.

Uroczyste otwarcie

W oficjalnym otwarciu mostu uczestniczyli m.in. prezydent Konina Piotr Korytkowski, przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Związku Miast Polskich, senator Leszek Galemba, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Henryk Drzewiecki oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

To czysta przyjemność uczestniczyć w takich uroczystościach, kiedy inwestycje realizowane
z naszym udziałem są oddawane do użytku. Tym bardziej się cieszę, że jest to inwestycja, która przyczyni się do zrównoważonego transportu miasta, która łączy, jest zielona, i dzięki której mieszkańcy będą na pewno zdrowsibędą spacerować, jeździć rowerami, będą szybciej docierali do pracy, miejsca zamieszkania. Jak usłyszałem – jest to też część realizacji większej wizji miasta, zielonego miasta energii i takich zrównoważonych inwestycji państwu życzę – powiedział Marcin Bogusz z Ministerstwa Fuduszy i Polityki Regionalnej. 

Zamiast tradycyjnego przecięcia wstęgi odbyła się etiuda taneczna do muzyki Jana A.P. Kaczmarka, a na zakończenie goście dowiązywali wstęgi symbolizujące połączenie historycznej i nowoczesnej części miasta. W wydarzeniu brały również udział grupy rowerowe: PTTK Konin / CIKLO, Grupa Rowerowa Konin – Zatorze oraz Rowerowy Konin. Władysław Wojtulewicz, reprezentant PTTK Konin / CIKLO, został wybrany do wiązania wstęgi.

Most jako element „Ekologicznego salonu miasta”

Prezydent Piotr Korytkowski podkreślił, że most to kolejny krok w rozwoju wyspy Pociejewo. W planach znajdują się m.in. budowa parku tężniowego, poszukiwanie inwestorów zainteresowanych powstaniem centrum hotelowo-kongresowego oraz basenów termalnych. Już teraz na wyspie istnieje ciepłownia geotermalna (formalnie ciągle nie oddana do użytku), a nowa infrastruktura ma na celu stworzenie zielonej przestrzeni rekreacyjnej dla mieszkańców i turystów.

Spektakularne zakończenie

Wieczorem, podczas uroczystości otwarcia, mieszkańcy mogli podziwiać spektakl laserowy nad Wartą, który odbył się w rytmie utworów takich jak „Wiosna” Vivaldiego oraz muzyki filmowej autorstwa koninianina Jana A.P. Kaczmarka. Dodatkowo, Urząd Miejski ogłosił konkurs fotograficzny #ŁączymyBrzegi, w ramach którego najlepsze zdjęcia mostu zostaną nagrodzone.

Bezpieczeństwo

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Koninie podczas trwania inwestycji zapewniało wsparcie w ramach nadzoru inwestorskiego dokumentując postęp prac i udostępniając je mieszkańcom na profilu MCZK. Podczas otwarcia mostu zapewniali wsparcie uroczystości dostarczając agregat prądotwórczy na potrzeby nagłośnienia. Wspólnie ze Strażą Miejską w Koninie zabezpieczali uroczystości, czuwając nad bezpieczeństwem mieszkańców. Ponadto w ostatnim czasie zamontowana i włączona w użytek, została kamera monitoringu miejskiego, który czuwa nad nową przeprawą.

Galeria zdjęć w kolejności losowej.