Grupa Polsat Plus i ZE PAK rusza z elektrolizernią produkującą zielony wodór. Produkcja zielonego wodoru jest w fazie rozruchów i regulacji całej instalacji. Do produkcji zeroemisyjnego paliwa wykorzystywany jest elektrolizer 2,5 MW w technologii PEM (elektroliza z membraną do wymiany protonów), który umożliwia wytworzenie ok. 1000 kg zielonego wodoru na dobę. Taka ilość wodoru pozwala na zatankowanie ok. 40 miejskich autobusów wodorowych dziennie. Przypomnijmy, że 30 grudnia MZK Konin oficjalnie włączy do taboru, 12 nowych autobusów wodorowych NesoBus 12.
Grupa Polsat Plus konsekwentnie realizuje strategię mającą na celu budowę zero- i niskoemisyjnych źródeł wytwarzania energii elektrycznej oraz pełnego łańcucha wartości gospodarki wodorowej. Zieloną energię z sukcesem produkuje m.in. ze słońca i wiatru, a posłuży ona także do produkcji zielonego wodoru. Budowa stacji tankowania wodoru to kolejne ogniwo łańcucha wodorowego, który ma na celu upowszechnienie tego paliwa zarówno wśród odbiorców instytucjonalnych, takich jak miejskie zakłady transportu publicznego, jak również wśród klientów indywidualnych, którym zależy na poprawie jakości powietrza i kondycji środowiska naturalnego.
Stacja NESO jest w pełni samoobsługowa. Samochód osobowy tankuje się wodorem ok. 3-4 minuty i zapewnia to zasięg ok. 650 km. Tankowanie autobusu zajmuje kilkanaście minut, a zasięg wynosi ok. 450 km. Korzystanie ze stacji NESO jest zbliżone do tego, jakie znamy z tradycyjnych stacji. Do tankowania zdejmuje się „pistolet” z dystrybutora, wkłada do samochodu lub autobusu, naciska przycisk i rozpoczyna się napełnianie baku.
Grupa Polsat Plus i Grupa ZE PAK Spółka Akcyjna produkują także autobusy wodorowe NesoBus we własnej fabryce w Świdniku oraz realizują projekt budowy elektrolizerni produkującej wodór z wykorzystaniem elektrolizerów alkalicznych oraz typu PEM. Ultraekologiczne i niezwykle nowoczesne autobusy NesoBus jeżdżą już w Rybniku oraz Gdańsku, zamówienie na 26 sztuk pojazdów dla Chełma jest w trakcie realizacji, a testowo mogli z nich korzystać mieszkańcy wielu innych miast.
Źródło: ZE PAK oraz Grupa Polsat Plus
Zdjęcia: RI PAK
___________________________________
Podoba Ci się co robimy? Możesz wrzucić nam na kawę pod tym linkiem https://buycoffee.to/theo