NADCHODZĄ ZMIANY W TRANSPORCIE PUBLICZNYM 🚌🚐

W Koninie właśnie oficjalnie rozpoczęła się realizacja projektu pn. „Niskoemisyjny transport publiczny w subregionie konińskim”. To największy projekt, jaki będzie realizowany w najbliższych latach w Koninie. Właśnie o nim była mowa na konferencji prasowej zorganizowanej 16 grudnia 2024 r. w Domu Zemełki.

Projekt opiewa na ponad 226 milionów, z czego koszty kwalifikowane mamy dofinansowane na poziomie 85%, 70% z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, 15% z budżetu państwa. Projekt zakłada poprawę transportu zbiorowego w Koninie, modernizację infrastruktury, a także budowę parkingu u naszego partnera w mieście Kole – mówił jego koordynator Rafał Oblizajek, kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Koninie.

„Niskoemisyjny transport publiczny w subregionie konińskim” finansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) to projekt wielowątkowy. Dzięki niemu przy Wieży Ciśnień ma zostać zbudowane nowoczesne centrum przesiadkowe. – Ten teren w ciągu najbliższych dwóch lat zmieni się diametralnie. Powstanie jedno miejsce, które będzie łączyło wiele form transportu: samochodowy, kolejowy, autobusowy oraz rowerowy – dodał Rafał Oblizajek. Podróże różnymi środkami transportu miałby zdecydowanie ułatwić wspólny bilet dla Kolei Wielkopolskich, MZK Konin i PKS KONIN. Miasto ma też kupić 10 autobusów wodorowych, a przy ul. Brunatnej wybudowana będzie nowa zajezdnia MZK. Zarząd Dróg Miejskich natomiast będzie miał do wprowadzenia inteligentny system zarządzania ruchem, który nada priorytet komunikacji publicznej i pozwoli na płynne sterowanie ruchem. Powstaną też nowe drogi rowerowe.

Dodajmy, że realizacja projektu pomoże sprostać wymaganiom ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. To oznacza, że od stycznia 2028 roku udział autobusów zeroemisyjnych we flocie autobusów używanych w komunikacji miejskiej (w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców) ma wynosić co najmniej 30%.

Dodajmy, że w ramach projektu w Kole – u partnera przedsięwzięcia – przy dworcu PKP wybudowany zostanie parking.

Podmioty zaangażowane w realizację projektu to:
– Miasto Konin (lider projektu)
– Gmina Miejska Koło (partner projektu)
– Miejski Zakład Komunikacji w Koninie Sp. z o. o. (partner projektu)
– Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Koninie S.A (partner projektu)
– Zarząd Dróg Miejskich w Koninie (realizator projektu)

Projekt realizowany jest w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027, Priorytet 10: Sprawiedliwa transformacja Wielkopolski Wschodniej, Działanie 10.5 Sprawnie funkcjonujący i zdekarbonizowany transport publiczny. Jego realizacja potrwa do końca 2027 roku.

Jak mówi prezydent Konina Piotr Korytkowski – fundusz to finansowe ramię transformacji. – Już zaczynają być realizowane dzięki niemu poszczególne zadania. Fundusz jest skierowany do subregionu konińskiego, czyli czterech powiatów i naszego miasta. Mowa o dwóch miliardach złotych, które musimy zaabsorbować do tego regionu, aby móc postawić miasto na nowe tory rozwoju i aby uchronić cały region przed rzeczami niedobrymi, które mogłyby się wydarzyć, gdyby tych pieniędzy nie było – mówił Piotr Korytkowski.

Opracowanie: Konin. Tu płynie energia
Foto: Mirosław Jurgielewicz
___________________________________
Podoba Ci się co robimy? Możesz wrzucić nam na kawę pod tym linkiem 🔗https://buycoffee.to/theo👏

Scroll to Top