TRZY STACJE ŁADOWANIA SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH W KONINIE I POWIECIE❗️

Od dwóch lat na terenie miasta Rychwał funkcjonuje ogólnodostępna i całodobowa stacja ładowania zarządzana przez spółkę Oświetlenie Uliczne i Drogowe sp. z o.o. z Kalisza. Z tej okazji postanowiliśmy sprawdzić jak takie „ładowarki”, mają się w naszym powiecie.

Ktoś by zapytał co w tym niezwykłego, że w Rychwale jest taka stacja? Otóż to, że w powiecie konińskim jest to jedyna taka stacja! (Nie liczę autostrady, bo raczej mało kto specjalnie tam pojedzie ładować auto.)

W wydziale komunikacji dla Powiat Koniński, zarejestrowanych aut elektrycznych jest 179, a aut hybrydowych 805. W wydziale komunikacji dla miasta Konin. Tu płynie energia, zarejestrowanych aut elektrycznych jest 157, z kolei aut hybrydowych już 1310. Brakuje tylko informacji czy są to głównie hybrydy typu Plug-In, ale przyjmijmy że może to być nawet połowa aut z tego typu rozwiązaniem.

Zadalibyśmy Wam zagadkę ile jest zatem stacji ładowania w samym mieście Koninie, ale tu wielu może się zdziwić… 2️⃣❗️⚠️

Dokładnie dwie ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych znajduje się w Koninie. „Ale jak to? Na mapie jest znacznie więcej tych punktów!”. Owszem, ale są to ładowarki przy punktach prywatnych takich jak inPost lub Guardian Clinic, zatem w praktyce nie są już takie ogólnodostępne.

W Koninie można naładować swój pojazd na stacji przy Dworcu Kolejowym (co do sprawności wolę się nie wypowiadać) oraz na tyłach stacji paliw Lotos przy ulicy Szpitalnej. I to tyle.

Przy Lidlach pojawiają się już wyznaczone miejsca na takie stacje, ale raz że od kilku miesięcy nie są one jeszcze podłączone (jak tylko do tego dojdzie to zyskamy trzy nowe stacje), a dwa są one usytuowane przy sklepach, w których postój ograniczony jest czasem z biletomatu…

4 października podczas wywiadu z burmistrzem Gminy i Miasta Rychwał Stefanem Dziamarą, pogratulowaliśmy, że jako jedyny włodarz z terenu powiatu konińskiego postanowił już dwa lata temu zadbać by taki punkt powstał w samym centrum gminy i miasta, czyli na Placu Wolności w Rychwale. Burmistrz Stefan Dziamara nie krył zaskoczenia, że tylko w Gmina Rychwał jest taki punkt ładowania: „Jest taka duma że mamy tą ładowarkę, […] nawet koledzy zazdrościli nam ze Rzgowa, z Grodźca czy powiedzmy tam z drugiej części powiatu. […] Bardzo o to zabiegałem właśnie, żeby spółka Oświetlenie (Oświetlenie Uliczne i Drogowe sp. z o.o. – przyp. Red.) wtedy założyła dwie pierwsze ładowarki i jedna była w Rychwale, a druga była w Kaliszu”.

Zapytaliśmy o koszt utrzymania i sposób zarządzania tego miejsca, burmistrz odpowiedział krótko – „Gmina nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów, całością zarządza spółka z Kalisza”.

Skierowaliśmy zatem bliźniacze pytania do dyrektora ds. technicznych w spółce Oświetlenie Uliczne i Drogowe sp. z o.o. Jakuba Krzywdy: „Informuję, że stacja ładowania pojazdów elektrycznych w Rychwale przy pl. Wolności jest własnością Oświetlenie Uliczne i Drogowe sp. z o.o. Koszty utrzymania również pokrywa Oświetleni Uliczne i Drogowe. Pl. Wolności to droga powiatowa i jest zarządzana przez Zarząd Dróg Powiatowych w Koninie. Spółka posiada uzgodnienia z Powiatem, Komendą Miejską Policji w Koninie oraz opracowaną i zatwierdzoną przez Starostę Konińskiego stałą organizację ruchu poprzez oznakowanie samych miejsc przeznaczonych do ładowania oraz dojazdu do tych miejsc. Spółka nie ponosi żadnych opłat na rzecz Gminy Rychwał.”

„[…]Mówiąc krótko jesteśmy udziałowcem w określonej ilości procent, nie tylko gmina Rychwał ale również pozostałe 90% gmin powiatu konińskiego.” – dodał burmistrz Dziamara.

Taki model działania stacji ładowania „elektryków” jest niemalże idealnym rozwiązaniem. Nie dość, że urządzenia wpięte są w już istniejącą sieć energetyczną (oświetlenia Placu Wolności), ale także jest to z korzyścią dla Gminy która ma jedno auto elektryczne i ma gdzie je właśnie ładować.

„W tej chwili jesteśmy w posiadaniu auta własnego, jednego „elektryka”, czyli mówię tutaj o Spółdzielni Socjalnej Poryw, a drugie to jest samochód wspólny dla gmin, tej części (regionu – przyp. Red.) w ramach projektu „Life After Coal PL”, gdzie tylko przez określone dni jest ten samochód” – mówił burmistrz Dziamara.

Warto podkreślić tutaj, że gmina Rychwał pozyskała 100% dofinansowania z programu „Odporność oraz rozwój ekonomii społecznej i przedsiębiorczości społecznej” na lata 2022 – 2025, na zakup samochodu elektrycznego, który został we wrześniu przekazany w dyspozycję „Spółdzielni Socjalnej PORYW w Rychwale”.

Dziwi zatem, że w dobie elektromobilności i odchodzenia od węgla, promowania Odnawialnych Źródeł Energii (w skrócie OZE), tylko jedna gmina z powiatu konińskiego wyszła z inicjatywą i zrealizowała taką stację u siebie. Po terenie gminy Rychwał, na sześć śmieciarek, jeździ także jedna napędzana zielonym paliwem czyli sprężonym gazem ziemnym (CNG).

Podsumowując. Nawet gdyby jedno auto elektryczne miało się naładować przy użyciu takiej stacji w skali roku, to przy zerowych kosztach dla gminy, jest to realizacja rozwojowa i prospołeczna. Gratulujemy i życzymy innym gminom brania przykładu z Rychwała właśnie.

Jak napisał w komentarzu pod postem burmistrza Dziamary

Maciej Nowicki: „Rychwał, tu płynie energia 😎”.

Przygotował i opracował: Witold Theo Michalak

Scroll to Top